Куди уходять гроші
Відповідно до дослідження, що його нещодавно було проведено фондом USAID в країнах Європи, українці відстають від більшості своїх сусідів по континенту у фінансовій обізнаності.
Це означає, що ми з вами погано знаємо, як правильно заробляти, витрачати та накопичувати гроші. І в тому числі через це у багатьох з нас складається враження, що грошей немає.
Українці - не перша нація, що стикається з подібною проблемою. В різний час перед більшістю розвинених країн поставала необхідність покращення фінансової обізнаності своїх громадян.
Особистий кошторис
Насправді, фінансове планування доходів та витрат - проста та зрозуміла навичка, що передбачає трохи більш свідомий підхід до особистих витрат.
Якщо зовсім просто, то необхідно чітко розуміти, скільки ви отримуєте, скільки з цього з'їдять ваші обов'язкові витрати і наскільки великою є різниця цих двух величин. Це і буде вашим особистим кошторисом.
Прибутки
Ваші прибутки - це всі гроші, які ви отримуєте. Сюди можна включити зарплатню, стипендію, грошові дарунки, премії або матеріальну допомогу від батьків.
Прибутки можуть бути регулярними, як зарплатня або стипендія. Це просто гарантована і визначена сума грошей, що надходить вам щомісячно. Наприклад, зарплатня.
Нерегулярні прибутки - це дарунки, разова допомога, премії. Нерегулярні прибутки, як випливає із назви, є нерегулярними і погано прогнозованими, їх сума може бути різною і залежить від багатьох факторів.
Прибутки простіше рахувати окремо для кожного місяця. Наприклад, можна зробити це так:
Записати в стовпчик всі грошові надходження:
- Зарплата 12000;
- Подарували на ДН 3000;
Сума за місяць 15000 грн.
Прибутками не є кредити і будь-які інші кошти, що потрапили до ваших рук тимчасово, і які необхідно буде повернути з часом. Це, скоріше, відкладені витрати, а не прибуток.
Витрати
Витрати також можна поділити на 2 типи: обов'язкові та всі інші.
Наприклад, ви точно знаєте, що вам потрібно заплатити за квартиру, комунальні, за телефон, інтернет, проїзд і таке інше. Це і є ваші обов'язкові витрати.
Як правило, це фіксовані суми, одні і ті самі, що їх ви витрачаєте кожного місяця, і всі платіжки поттрапляють до вас за певним розкладом.
Якщо ви хочете відкласти гроші про чорний день, то суму, яку потрібно відкласти, також пишемо в регулярні витрати і відкладаємо її одразу ж в день зарплати.
Можна записати витрати так само, як і прибутки, в стовпчик, щоби потім їх скласти:
- Комуналка 1500 (бо літо ж);
- Інтернет 120;
- Телефон 60;
- Проїзд 500;
- Відкладаємо 15% (2250 грн);
- Сплата по кредиту на телефон 1000;
Всього 5430 грн.
Виходить, що на їжу та розваги можна в цьому місяці витрачати ( 15000-5430=) 9570 грн.
Розділимо цю суму на кількість днів в місяці і отримаємо приблизно 308 грн на день.
В ці гроші треба вкласти в тому числі харчування, без якого, як відомо, жива людина не зможе довго залишатися такою.
Далі принцип доволі простий: якщо сьогодні ви витратили менше, ніж закладено в бюджеті - ці гроші додаються до бюджету наступного дня.
Наприклад, якщо сьогодні витрачено 100 грн, то на завтра бюджет складе (308-100) + 308 = 516 грн.
І навпаки, перевищені витрати сьогодні віднімаються від бюджетів майбутніх днів. Наприклад, якщо треба придбати подарунок на ДН другові, і подарунок цей коштує 1000грн, то він з'їсть бюджет трохи більше ніж 3 днів, і всі ці дні вам потрібно буде утримуватися від витрат. Тож, на святкуванні дня народження прихопіть зсобою трохи їжі перед тим як піти)
Такий підхід до контролю за особистим кошторисом є достатньо простим та показовим. Спираючись на нього, зрозуміти що і в якій кількості ви можете собі дозволити, достатньо просто.