Дистанційна робота
Всі ми розуміємо, що світ після COVID змінився. І ці зміни стосуються не тільки масочного режиму, підвищених вимог до гігієни та соціального дистанціювання. Карантини і локдауни, які періодично влаштовуються, вносять велику невизначеність у все, що стосується роботи і заробітку. Багато хто в результаті втрачає свій дохід частково або повністю, інші помічають, що суму доходу складніше спрогнозувати, вона може спонтанно і непередбачувано зменшуватися. Хтось вирішить взяти грошей в кредит. Інші (більш спритні люди) шукають способи краще контролювати свій бюджет і джерела додаткового прибутку.
В цій статті розберемо один з способів отримати додатковий прибуток. Та ще такий, який не залежав би від сезону, або режиму роботи громадського транспорту. Звичайно, завжди можна влаштуватися працювати кур'єром, схоже в цей період кур'єри - єдині, кому гарантована стабільна зайнятість.
Одним із зручних і доступних способів забезпечити дохід в сучасному світі є дистанційна робота. Причому, мова може йти як про постійну роботу в дистанційному режимі (працювати в тому ж режимі, що і в офісі, але перебувати при цьому вдома і підтримувати зв'язок з колегами за допомогою сучасних методів комунікації), так і про фріланс - роботу в проектному режимі, коли ви отримуєте оплату за виконане замовлення - написаний текст, створений дизайн або написаний код, при цьому виконувати роботу ви можете в зручному вам режимі, а не строго з 9 до 6 з перервою на обід.
Що таке дистанційна робота і якою вона буває?
Дистанційна робота - це робота вдома, а не в офісі. Людей, які працюють в домашніх умовах, без необхідності щоденного відвідування офісу, називають фрілансерами. Вони вирішують різні завдання, хтось пише статті для сайтів, а хтось робить ілюстрації до книг. Фрілансером може працювати:
-
Копірайтер;
-
Програміст;
-
Дизайнер;
-
Журналіст;
-
Перекладач;
-
Спеціаліст з онлайн-реклами;
-
Людина, яка знається на соцмережах;
-
Людина, яка вміє друкувати і користуватися текстовими редакторами;
-
Людина, яка вміє користуватися графічними редакторами типу Photoshop чи Illustrator, і обробляти або редагувати зображення.
Насправді, будь хто, хто хоче працювати і має для цього можливість, може знайти як мінімум невеличкий підробіток онлайн.
Фрілансер сам визначає собі завантаження, він може працювати по 10-12 годин на день або викроювати на підробіток всього пару годин.
Відносно подібного способу заробляти досі існує маса упереджень. Деякі вважають фріланс чимось несерйозним, заняттям, яке не може принести нормальний стабільний дохід. Інші думають, що щоб працювати і заробляти дистанційно, потрібно володіти якимись ексклюзивними навичками і знаннями або мати якесь особливе устаткування.
Насправді ж, практично будь-яка робота, для виконання якої вам не потрібно нічого, крім голови на плечах, персонального комп'ютера і підключення до мережі інтернет, може виконуватися з дому. На біржах фріланса набагато більше замовлень на написання текстів, наповнення контентом сайтів, набір текстів і тому подібні прості завдання, які не потребують ніяких особливих навичок, ніж якихось складних вузькоспеціалізованих завдань.
Ще кілька років тому дистанційна робота вважалася чимось незвичним. Сьогодні фрілансерами працює безліч людей і деякі з них заробляють навіть більше, ніж їхні офісні колеги. Але найприємніше в дистанційній роботі те, що саме ви вирішуєте, наскільки серйозною вона повинна бути. Можна витрачати пару годин в день і отримувати просто додаткову пару сотень гривень на поточні витрати. А можна працювати повний робочий день і заробляти суму, яку можна порівняти з зарплатою в офісі.
Головні переваги фрілансу - це:
-
Вільний графік;
-
Можливість самостійно регулювати ступінь завантаження;
-
Можливість обирати проекти.
Працювати можна звідки завгодно, головне, щоб був доступ до інтернету. Фрілансу віддають перевагу представники спеціальностей, які дають їм можливість не бути прив'язаними до одного місця. Фрілансер в перекладі на українську означає “вільний працівник”.
У людей, які працюють дистанційно, є можливість братися тільки за ті проекти, які їм до душі. Але для цього потрібно отримати певний досвід, обзавестися портфоліо. Новачкам же доводиться витримувати жорстку конкуренцію.
Фрилансеру немає необхідності вставати за будильником. Він сам домовляється з клієнтами про терміни виконання проектів, працює так, як йому зручно.
Для людей, які віддали перевагу дистанційній роботі, важлива відмінна самоорганізація і вміння планувати час. Це дозволяє їм максимально ефективно використовувати наявні навички.
Робота в офісі тільки здається стабільною, насправді ж ризик звільнення в ній набагато вище, ніж на фрілансі. Той, хто працює дистанційно, в крайньому випадку, може взятися за дешевший проект.
Фрілансер не прив'язаний до “ставки”. Дохід людини, що працює дистанційно, обмежується виключно її навичками і працездатністю.
Велика кількість офісних працівників деградує в професійному плані, виконуючи те, що їм каже начальство. На фрилансі цього немає, а є динамічна професійна конкуренція, тому навички ростуть зі стрімкою швидкістю.
Людині, яка зробила вибір на користь дистанційної роботи, немає необхідності постійно здавати звіти, брати участь в нудних нарадах, вислуховувати не завжди обгрунтовані зауваження керівника.
Фрілансер - це фінансово незалежний фахівець. Його дохід залежить від кількості виконаних проектів і їх вартості. Офісних співробітників можуть позбавити частини зарплати або виписати штраф за якесь порушення, наприклад, за запізнення, дистанційного працівникові це не загрожує.
У фрілансера є доступ до необмеженого числа потенційних замовників. Інтернет надає масу можливостей для пошуку клієнтів практично по всьому світу.
Фрілансер при бажанні може освоїти кілька спеціальностей. Суміщення професій дозволить збільшити дохід. Якщо у вас є диплом програміста, але при цьому ви ще й малюєте добре, чому б не отримувати з цього користь, заробляючи на обох видах діяльності.
Не всі розуміють різницю між фрілансером і віддаленим працівником. Фрілансер працює на проектній основі - отримує завдання, результатом виконання яких є самостійний завершений продукт, наприклад, написаний текст, або створений вебсайт. Строки виконання та вартість узгоджуються із замовником для кожного проекту окремо, фрілансер самостійно обирає графік роботи в рамках узгодженого терміну.
Віддалений працівник отримує фіксовану щомісячну зарплатню незалежно від кількості або складності виконаних проектів. Він має працювати за стандартним офісним графіком, бути на зв’язку з колегами та керівництвом в узгоджені робочі години.
Для фрілансерів і віддалених працівників однаково важливі такі якості як самодисципліна та самоорганізованість, вміння самостійно знаходити мотивацію до роботи та дотримуватись заздалегідь складеного плану, не втрачати фокус.
Фрилансеру потрібно вміти рекламувати власні послуги, постійно працювати над оновленням персональної клієнтської бази та вдосконаленням і розширенням професійних навичок.
Так де ж фрілансеру шукати замовників?
Варіантів кілька:
-
Шукати замовлення на спеціальних біржах фрілансу. Зараз їх маса, деякі навіть мають свою спеціалізацію (написання текстів, біржі для дизайнерів, для програмістів, для фахівців з реклами).
-
Можна розмістити оголошення про послуги, що надаються, на великих онлайн-дошках оголошень;
-
можна шукати замовників через соцмережу, спеціально створену для пошуку професійних контактів - linkedin;
-
Можна створити власний простий сайт-візитку (для цього є безліч дуже простих інструментів типу tilda.cc, з якими розбереться будь-хто, хто знайомий з комп'ютером на рівні користувача);
-
Безліч пропозицій дистанційної або проектної роботи розміщується в звичайних каталогах вакансій, типу work.ua, rabota.ua, hh.ua або jooble.
-
Можна просто знайти в google тих, хто потенційно може бути зацікавлений у ваших послугах і направити їм пропозицію про співпрацю з описом ваших навичок.
Коротше, способів маса і вони залежать тільки від вашої фантазії і винахідливості. Однак, найпростіший вхід все ж - через неспеціалізовані біржі фрілансу, такі як freelancehunt. Там щодня публікуються сотні самих різних завдань і майже кожен може підібрати собі щось підходяще і спробувати.
Крім того, біржа може виступати відмінним арбітром і гарантом того, що ваша праця дійсно буде оплачений.
Як уникнути обману під час пошуку віддаленої роботи?
Одна з проблем, з якою стикаються фрілансери при пошуку роботи - обман з боку потенційних роботодавців. Проблемних "наймачів" можна розділити на кілька типів:
-
Любителі халяви. Такі наймачі попросять вас виконати величезне і складне "тестове завдання". Перекласти або написати великий складний текст, наприклад. Загалом, зробити щось, що представляє собою закінчений продукт і вимагає великих витрат часу і сил. Як правило, після відправки їм тестового завдання такі "роботодавці" просто зникають.
-
Збирачі персональних даних. Ці попросять вас одразу ж вислати їм фото паспорта та ідентифікаційного коду, або будь-яких інших документів, виправдовуючи це тим, що їм потрібно вас "зареєструвати в системі", або "офіційно оформити". Отримані документи використовують, як правило, для шахрайства з кредитами або з нерухомістю.
-
Відчайдушні шахраї. Дрібні і не дуже шахраї часто пасуться на сайтах з працевлаштування і пропонують підозрілі види заробітку (наприклад, заробіток на грошових переведеннях: людину наймають нібито для того, щоб отримувати грошові перекази і відправляти їх далі, отримуючи з цього відсоток. Насправді на її ім'я відкривають кредити, які вона власноруч перераховує зі своєї карти на чужу. Обіцяний відсоток - це найчастіше відсоток по оформленим на його дані кредитами). Або просто просять перевести їм гроші "для покриття витрат на оформлення" або щось подібне. Це 100% обман, від таких пропозицій потрібно триматися подалі.
Досвідчені фрілансери, намагаються працювати з одними і тими ж замовниками. При пошуку нових важливо дотримуватися певних правил.
-
Не братися за великі проекти без передоплати, якщо немає впевненості в надійності замовника.
-
Не варто мати справу з роботодавцем, який просить зробити якийсь внесок, наприклад, за пересилку документів або отримання доступу до ресурсу - це обман.
-
Якщо опублікована на сторонньому сайті вакансія викликала сумніви, зателефонуйте в компанію, на яку посилаються в оголошенні, щоб упевнитися, що воно дійсно опубліковано від її імені.
-
Якщо роботодавець просить виконати тестове завдання, погоджуйтеся тільки в тому випадку, якщо на це піде не більше години вашого часу.
Найнадійніший варіант - працювати через біржу, вона виступає в якості посередника і гаранта безпеки, але стягує комісію. На деяких платформах є система контрактів.
Можна працювати з замовниками і безпосередньо, але це дещо ризиковано. Фрілансери часто шукають підробітку в професійних мережах, агентствах.
Перш ніж взяти замовлення на новому сайті, рекомендуємо почитати відгуки інших людей, які працюють дистанційно, пошукати інформацію на форумах.
Дохід фрілансера зростає разом з його досвідом. Новачки можуть заробляти в районі 2-3 тисяч гривень. Дохід досвідченого спеціаліста, з великим портфоліо і солідними рекомендаціями може становити від $1000 в місяць. Крім того, з набуттям досвіду дистанційного співробітництва і зростанням професіоналізму зростає і стабільність - напрацьовується пул постійних замовників, які готові безперервно забезпечити фрілансера замовленнями і гідно оплачувати його працю.
У дистанційної роботи теж є складнощі і недоліки
Проблема, знайома багатьом фрілансерам - відсутність самодисципліни. Її потрібно тренувати. Не забувайте про те, що розмір вашого заробітку залежить виключно від вас.
У будь-якого проекту є терміни, не варто їх порушувати і відкладати виконання на останній момент. Зрив дедлайну завдасть шкоди вашій репутації.
Визначте собі графік роботи і намагайтеся його дотримуватися. Вирішіть, скільки часу ви будете проводити за комп'ютером. Діліть проекти на частини, визначаючи, скільки зможете зробити сьогодні, а скільки завтра. Винагороджуйте себе за кожне виконане завдання.
Зворотною проблемою може стати надмірний трудоголізм. Не забувайте робити перерви, виходити на прогулянки. Пам'ятайте, що всіх грошей все одно не заробиш.
Фрілансеру важливо правильно організувати своє робоче місце. В офісі всі трудяться за однаковими столами і кріслами, керівництву немає діла до індивідуальних уподобань. Фрілансер організовує місце своєї роботи так, як йому подобається. Важливо вибрати зручні та ергономічні стіл і крісло, щоб спина не втомлювалася від довгого сидіння за комп'ютером. Подбати про хороше освітлення.
Багато фрілансерів стикаються з нерозумінням з боку близьких. Родичі не завжди усвідомлюють, що людині треба сконцентруватися на тому, що вона робить, відволікають різними питаннями. Необхідно пояснити близьким, що робота на дому настільки ж важлива і серйозна, як і офісна. Бажано займатися нею в окремій кімнаті, за зачиненими дверима у затишній обстановці.
Забороніть близьким відволікати вас дрібницями. Ви в будь-якому випадку будете приділяти їм більше часу, ніж якби ви працювали в офісі.
Для багатьох складністю може стати також відсутність соціальних взаємодій, які завжди є в офісі. Здається, що тепер зовсім немає сенсу купувати новий одяг, важче обмінюватися плітками і останніми спекотними новинами під час обідньої перерви чи перекуру.
Але подумайте ось про що: в середньому офісний працівник витрачає мінімум 25% свого робочого часу (а це 2 години 5 днів на тиждень) на взаємодію з людьми, яка ніяк не пов'язана з його робочими обов'язками. Додайте до цього мінімум 1 годину кожен день на те, щоб дістатися на роботу і з роботи. Отже, переходячи на дистанційну роботу ви можете вивільнити мінімум 15 годин на тиждень, які можна присвятити родині, спілкуванню з друзями або чому завгодно цікавому і корисному. 15 годин на тиждень - це наче у вас з'являється ще цілий додатковий день, хіба це не круто?