В світі набирає обертів тренд, який отримав назву “кава-шеймінг”. Визнані та не дуже гуру фінансової обізнаності намагаються соромити “безглузду молодь” за схильність до необов’язкових, але таких приємних витрат: купувати каву у вуличному кіоску, харчуватися їжею з кафе і постійно оновлювати гардероб на їхню думку непродуктивноі заважає накопичувати багатства.
Якщо вірити експертам, сотні тисяч гривень буквально зливаються в унітаз там, де можна було б заощадити.
Заощадив - значить, заробив. Чи ні?
І дійсно, якщо кожного дня купувати собі філіжанку кави вартістю 20 грн, то за 50 років на каву буде витрачено більше 300 000 грн. І це виглядає як значна сума.
Месії зі сфери фінансової обізнаності закликають нас відмовитися від кави та їжі з собою, рідше купувати нові речі, менше їсти і частіше ходити пішки. Мовляв, від цього і здоров’я покращиться і заощадити можна до мільйона гривень за 50 років.
Що не так з цією логікою?
Проблема лише в тому, що така математика не враховує багатьох чинників. І ми зараз не про інфляцію. Відмовляйте собі в маленьких радощах щодня протягом 50 років, і в 70 ви все одно не станете скажено заможним, а от найцікавішу частину життя однозначно проведете в шаленому стресі.
Справа в тому, що реальність дуже змінилася. Якщо коротко, то людей побільшало, речі і їжа вартують дешевше, але земля і ресурси - значно дорожче.
Нам простіше отримати доступ до різноманітних розваг, нам більше не потрібно довго відкладати гроші на придбання одягу чи побутової техніки, щоб потім передавати їх на спадок онукам і праонукам.
Нам доступна найрізноманітніша їжа. Мандрівки, на які раніше треба було витратити роки, зайсають лише кілька годин. Дякуючи мережі інтернет практично будь-які знання, накопичені людством за всю історію існування, тепер доступні кожному бажаючому за ціною біля 100 гривень на місяць (приблизна вартість безлімітного підключення до будь-якого інтернет-провайдера).
Але в той самий час, якщо ви хочете жити у великому місті з добре налагодженою інфраструктурою, то з ідеєю придбати власне житло краще попрощатися - у великому місті житло вигідніше і реалістичніше орендувати, ніж купувати.
Наші батьки та діди жили з твердою впевненістю в тому, якими будуть їхні завтра, післязавтра та решта життя в наступні 30 років. Ми не можемо похвалитися тим самим.
До чого це все?
Всю цю демагогію ми тут розвели ось до чого: світ змінився. Люди зараз - дійсно інші. Гроші зіробляються і витрачаються по-іншому. Іншими стали темп та ритм життя.
З`явилося більше можливостей. А за всі дійсно цінні можливості треба сплачувати, в той чи інший спосіб.
Набагато більше спокус. І протидіяти ним в умовах інформаційної епохи не так вже й легко, це вимагає особливих навичок.
Дуже зросла конкуренція. При цьому, дякуючи вільному доступу до інформації, не лише нові ідеї народжуються, розповсюджуються та вмирають швидше, ніж будь-коли. Те саме відбувається і з усіма корисними знаннями та навичками.
Зараз вже неможливо стати неперевершеним майстром з вирізання дверних ручок і жити з цієї своєї навички безтурботно впродовж 70 років. Сьогодні ви навчились виробляти щось унікальне і супер-корисне, а післязавтра це вже виготовляється на фабриці в Китаї мільйонними накладами.
Житло є дорожчім. Нас не просто дуже багато. Ми ще й схильні гуртуватися по містах, там, де життя комфорніше, де більше грошей і можливостей.
Все це добре, але що далі?
В світі з таким швидким темпом життя, зи високою часткою невизначеності і нестабільності, з мінливими цінностями, неможливо серйозно наполягати на відмові від чесно зароблених маленьких радощів - філіжанки кави шляхом до роботи, смачного тістечка або нового плаття.
Уявіть, що ви ґаруєте як кінь, постійно хвилюєтесь про те, щоб залишатися на плаву та зберегти роботу. Та ще і свої чесно зароблені гроші не можете витратити, зробивши собі приємно, бо треба накопичувати. Якщо так робити, то неодмінно зтикнешся з відчуттям, що все, що ти робиш - марне. Це дуже сильно демотивує.
І якщо вам дійсно хочеться покращити рівень життя, підвищити достаток, то гроші варто не заощаджувати на всіляких нісенітницях, а вкладати в себе.
Пройти курси підвищення кваліфікації. Отримати нову професію, що має попит. Вивчити іноземну мову. Прочитати на 1 книгу більше. Знайти спосіб допомогти близьким людям стати кращими, розумнішими і більш успішними.
(Якщо треба розібратися з тим, як ви витрачаєте гроші - почитайте нашу статтю про бюджет: https://microcash.com.ua/uk/kuda-uhodyat-dengi)
Мораль всієї цієї довгої статті ось у чому: сьогодні гроші вже не виходить накопичувати. Просто збирати-збирати-збирати їх допоки не набереться ціла купа. Гроші, які просто лежать, перетворюються на пильні брудні папірці, і це відбувається дуже швидко.
Помножити багатство можливо лише приймаючи участь в постійному обміні - енергією, вміннями, діями, знаннями. Лише постійно рухаючись, шукаючи нові можливості вдасться не просто стати забезпеченою людиною, але і прожити насичене життя.
А каву пийте собі на здоров’я, вона ні в чому не винна.